Aby przeczytać odpowiedź, wystarczy kliknąć w dane pytanie:

W jaki sposób można się umówić na konsultację?

Aby umówić się na konsultację, proszę o kontakt mailowy (miroslaw.sajewicz@adwokatura.pl) albo telefoniczny (+48 508 288 513). Proszę o chwilę cierpliwości, jeżeli nie podejmuję telefonu od razu – oznacza to, że jestem w sądzie lub na spotkaniu z Klientem. Proszę wówczas o kontakt via email lub pozostawienie wiadomości, a wtedy niezwłocznie oddzwonię.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania porady prawnej przez telefon?

Co do zasady, porad prawnych udzielam podczas indywidualnych konsultacji albo poprzez email. Jedynie w odniesieniu do stałych Klientów z którymi dłużej współpracuję, zdarza mi się udzielać porad telefonicznych, o ile przez telefon można ich udzielić w sposób rzetelny i zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej.

 

Aequilibritas, co to znaczy?

Aequilibritas to łacińskie słowo oznaczające równowagę, prawo równowagi. Podążając za myślą wyrażona już przez Arystotelesa, uznaję, że to właśnie równowaga jest wartością, którą należy najbardziej cenić zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Aequilibritas oznacza również idealnie wyważone proporcje, takie jak te uwiecznione na rysunku „Człowiek witruwiański” Leonarda Da Vinci.

Częścią roli adwokata jest właściwe wyważenie racji, jakie będzie podnosił w obronie swojego Klienta, oraz odpowiednie ich nakreślenie w pismach i mowach procesowych. Praca adwokata polega więc na ciągłej pracy nad utrzymywaniem stanu równowagi.

 

Co to jest tajemnica adwokacka i jaki jest jej zakres?

Tajemnica adwokacka to filar, na którym opiera się wykonywanie zawodu adwokata.

Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy jest nieograniczony w czasie.

Jedynym rzeczywistym wyjątkiem od powyższej zasady w prawie polskim jest finansowanie terroryzmu lub pranie brudnych pieniędzy (co nie ma dla mojej praktyki większego znaczenia, bowiem jeżeli okoliczności sprawy wskazywałyby na jeden z powyższych przypadków, to i tak nie przyjmę takiej sprawy do prowadzenia).

Niezależnie od ewentualnych zmian w polskim prawie czy wykładni dokonywanych przez najwyższe organy władzy sądowniczej, mogę Państwa zapewnić, że uznaję obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej za mój podstawowy obowiązek etyczny względem Klientów i tym samym żadna siła mnie nie zmusi do ujawnienia informacji związanych z udzielaniem Państwu pomocy prawnej.

 

Jak przygotować się do wizyty u adwokata?

Przed wizytą u adwokata, dobrze jest poświęcić moment na to by przypomnieć sobie i spisać poszczególne istotne dla sprawy wydarzenia, najlepiej wraz z datami, a więc stworzyć swoistą historię problemu. Przy okazji zorientują się Państwo jakie dokumenty są potrzebne w sprawie – najlepiej od razu zgromadzić je w jednej teczce (lub zeskanować), aby mi je pokazać w trakcie wizyty (lub przesłać emailem przed wizytą). Historię problemu dobrze jest przesłać drogą mailową jeszcze przed wizytą, czy to po ustaleniu terminu spotkania, czy nawet dołączając do wstępnego emaila z zapytaniem o możliwość poprowadzenia sprawy.

Z doświadczenia wiem, że powyższy tryb działania pozwala na wnikliwe przyjrzenie się Państwa problemowi, pełne zrozumienie Państwa perspektywy, oraz na zadanie Państwu w trakcie wizyty takich pytań o okoliczności sprawy, które dobrze uzupełnią wykonaną przez Państwa historię problemu.

 

Dlaczego korzystać z porad małej kancelarii?

Rozpoczynając swoją karierę adwokacką, świadomie zdecydowałem się prowadzić kancelarię indywidualną. Dzięki temu, przychodząc do mnie ze swoim problemem prawnym, mają Państwo pewność, że Państwa problemem zajmę się osobiście.

 

Czy można zagwarantować sukces w Państwa sprawie?

Nie, żaden adwokat nie jest wszechmocny. Jeśli jakiś prawnik twierdzi, że może zagwarantować sukces w Państwa sprawie to – w mojej ocenie – lepiej nie korzystać z jego usług, bowiem takie stwierdzenie jest co najmniej nadużyciem. Stosowanie prawa to proces, który w dużej mierze jest uzależniony od rozstrzygnięć władczych organów Państwa. Tym samym, mimo najlepszej wiedzy i chęci, adwokat nie może być pewien rozstrzygnięcia danego organu, nawet jeżeli jest w pełni przekonany co do zasadności prawnych i faktycznych racji stojących po stronie swojego Klienta.

To, co mogę Państwu zagwarantować, to działanie zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej, czyli podejmowanie czynności według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością. Mogą też być Państwo pewni, że na wstępie postaram się jak najprecyzyjniej opisać Państwa sytuację prawną i oszacować ryzyko, tak abyśmy wspólnie podjęli jak najbardziej optymalną decyzję co do dalszych kroków w Państwa sprawie.

 

Czy można zamówić pismo u adwokata, a potem wysłać je osobiście?

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie by zamówić pismo u adwokata, ale potem wysłać je w swoim imieniu.
Kodeks Etyki Adwokackiej stanowi, że adwokat odpowiada za formę i treść pism procesowych przez niego zredagowanych, nawet jeśli nie zostały przez niego podpisane. Jako adwokat przyjmuję, że powyższą zasadę należy odpowiednio stosować również do wszelkich pism sporządzonych przez adwokata.

 

Czy jeśli przekaże się dokumenty adwokatowi, a potem zrezygnuje ze współpracy, to można bez przeszkód odebrać pozostawione w kancelarii dokumenty?

Tak, w każdej chwili. Zgodnie z § 53 Kodeksu Etyki Adwokackiej „adwokat obowiązany jest niezwłocznie wydać klientowi – na zgłoszone przez niego żądanie – wszystkie otrzymane przez niego dokumenty, jak również pisma, które jako pełnomocnik otrzymał od sądu lub od organów, przed którymi występuje w prowadzonej przez siebie sprawie”. Wystarczy skontaktować się ze mną i umówić po odbiór dokumentów.

 

Czy istnieje możliwość uprzedniej wyceny obsługi prawnej w danej sprawie?

Na początku zawsze proponuję Państwu konsultację w ramach której staram się nakreślić wszystkie możliwe ścieżki działania w Państwa sprawie i wycenić nakład pracy potrzebny na ich realizację.

 

Czy istnieje możliwość negocjacji cen usług oraz uzależnienia wynagrodzenia od sukcesu?

Istnieje możliwość negocjacji ceny, ale w granicach określonych przez przepisy prawa i Kodeks Etyki Adwokackiej. Nie ma takiej możliwości abym zgodził się wyłącznie na wynagrodzenie od sukcesu (§50 ust.3 Kodeksu Etyki Adwokackiej); nawet w wypadku uzgodnienia wynagrodzenia od sukcesu, konieczne jest respektowanie stawek minimalnych przewidzianych przez prawo.

 

Czy adwokat musi podjąć każdą sprawę?

Adwokat może odmówić pomocy prawnej tylko z ważnych powodów, o których informuje zainteresowanego (art.28 ust.1 ustawy Prawo o adwokaturze).

Tym niemniej trzeba pamiętać, że „ważne powody” mogą dotyczyć również osoby samego adwokata – nawet najmądrzejszy adwokat nie jest ekspertem we wszystkich dziedzinach prawa, a ponadto czasem zdarza się tak, że mamy zbyt wypełniony grafik, aby zająć się rzetelnie nową sprawą.

Co więcej, w pewnych szczególnych przypadkach adwokatowi nie wolno podjąć się prowadzenia sprawy ani udzielić pomocy prawnej, np. gdy udzielił wcześniej pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej, czy gdy osoba, przeciwko której ma prowadzić sprawę, jest jego Klientem, choćby w innej sprawie.

 

Czy adwokat może zrezygnować z prowadzenia sprawy sam w trakcie jej prowadzenia?

Tak, adwokat może zrezygnować z prowadzenia sprawy sam w trakcie jej prowadzenia, ale powinien czynić to jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Poza wypadkami losowymi, gdy np. stan zdrowia adwokata uniemożliwia mu dalsze prowadzenie sprawy, adwokat może zrezygnować z prowadzenia sprawy gdy nie jest należycie opłacany, czy wręcz powinien wypowiedzieć pełnomocnictwo, gdy z okoliczności wynika, że Klient stracił do niego zaufanie.

W każdym wypadku adwokat, wypowiadając pełnomocnictwo, obowiązany jest jeszcze przez dwa tygodnie pełnić swoje obowiązki, o ile nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez nowego pełnomocnika lub zwolnienie ze strony Klienta (art.27 ust.1 ustawy Prawo o adwokaturze).